Berk Anadolu Lisesi’nde uygulanan rehberlik çalışmaları ana hatları ile aşağıdaki gibidir ;

  1. Öğrenci Tanıma ve Değerlendirme Çalışmaları
  2. Akademik Takip ve Destek Programı
  3. ÖSYS ve Meslek Seçimine Yönelik Yapılan Çalışmalar
  4. Kişisel Gelişim & Kariyer Planlama Seminerleri
  5. Kulüp Çalışmaları
  6. Geziler & Outdoor Etkinlikler
  7. Rehberlik Pano Çalışmaları
  8. Velilere Yönelik Rehberlik Çalışmaları

Öğrenci Tanıma ve Değerlendirme Çalışmaları

Berk Anadolu Lisesi, her öğrencisini özel olarak tanımaya, ona özelleşerek ihtiyaçlarını anlamaya yönelik Kişisel Tanıma ve Değerlendirme çalışmalarını gerçekleştirir. Okulumuza kayıt olan her öğrenci için rehberlik çalışmaları kapsamında öğrenciler ve velileri ile birebir görüşmeler gerçekleştirilir.

Bu görüşmeler sürecinde her öğrenciden el yazısıyla yazılmış bir Öğrenci Otobiyografisi sağlanırken velisinden de önceden hazırlanmış Veli Anket Formu doldurulması istenir. Öğrencinin yıl içerisinde gösterdiği performans Akademik Takip ve Destek Programı vasıtasıyla izlenerek elde edilen veriler üzerinden ihtiyaçlar ve beklentiler saptanır ve öğrencinin eğitim ve rehberlik süreci planlanır.

Akademik Takip ve Destek Programı

“Ölçme-Değerlendirme Birimi ve Rehberlik Birimi işbirliği ile Akademik Takip ve Destek Programı uygulanmaktadır. Bu program ile öğrencilerin derslerle ilgili öğretim yılı içerisindeki performansları sürekli olarak takip edilerek, güçlü ve zayıf yönleri belirlenir ve destekleyici uygulamalarla ilgili yönlendirmeler yapılır.

Kişisel Gelişim & Kariyer Planlama Seminerleri…

Berk Anadolu Lisesi’nde öğrencilerinin sosyal olduğu kadar psikolojik gelişimlerine de önem veren Rehberlik birimimiz, düzenlediği seminerler ile öğrencilerini, geleceğe daha bilinçli bakmalarını sağlayacak isimlerle buluşturuyor.

Geziler & Outdoor Etkinlikler…

 Berk Anadolu Lisesinde gerek yeni yerler görme ve eğlenme amaçlı gerekse eğitim amaçlı değişik geziler düzenlenmektedir.

Kulüp Çalışmaları

Okulumuz akademik eğitim sisteminin sürecinde olduğu gibi kulüp çalışmalarında da, öğrencilerinin ihtiyacına ve potansiyeline göre kulüpler organize etmektedir.