”Toza Yazılan” kitabının yazarı Bensu Kaya, Berk Hazırlık Lisesi’nde öğrencilerimiz ve velilerimiz ile bir araya geldi. Söyleşi, yazarın kısa süre önce yayınlanan rağmen büyük ilgi gören “Toza Yazılan” isimli öykü kitabından hareketle yazı serüveni; kadınlar, kediler ve kent yalnızlıkları üzerine şekillendi.

Ayrıca gitarist ve karikatürist İlhan Nalbant müziğiyle etkinliğe renk katarken Bensu Kaya da vokalde Nalbant’a eşlik etti.

Bensu Kaya Kimdir?

Dokuz yaşında “kurduğu” yayınevinde, dörde katlayıp kestiği bir dosya kâğıdının ortasını yorgan iğnesiyle dikerek hazırladığı kitaplar yazıp yayımladı. O zamanki konularını da; kız çocukları, kediler, her an rastlandığı için hayatı hiç merak edilmeyen insanlar gibi bugünküne benzer alanlardan seçti. “Okuma – yazma” öğrenmeyi her zaman çok sevdi. Her zaman “okur-yazar” olmak istedi. İ.Ü. İletişim Fakültesi’ni bitirdi. Uzun yıllardır basın kuruluşlarında görev alageldiği çin yazıları çalıştığı her yayının her sayısında yer alıyor. Halen Turkuvaz Dergi Grubu’nda çalışıyor. Öyküleri; No Edebiyat, Öykü Teknesi dergilerinde ve çeşitli internet sitelerinde yayımlandı. “Otobüs” adlı öyküsü, Beşinci Gila Kohen Öykü Ödülleri kapsamında hazırlanan “Öykülerden Yansımalar” kitabına girmeye hak kazandı. Edebiyata layık olabilme kaygısı taşıyor. Çocukken yazdıklarını sayarsak bu ilk kitabı değil.