Bu sayfada Berk Anadolu Lisesinin eğitim sistemi hakkında Sıkça Sorulan Sorular yanıtlanmıştır.

Konu başlıkları ile alakalı daha fazla bilgi almak için yada cevabını bulamadığınız sorularınız için numaralı telefonunu arayabilirsiniz.

Okulunuzun Türü Nedir ?

Berk Anadolu Lisesi, MEB müfredatının uygulandığı Anadolu Lisesi statüsünde eğitim yapan özel bir lisedir. Bununla birlikte Berk Anadolu Lisesinin temel amacı düzenlediği aylık kişisel gelişim ve kariyer planlama seminerleri yardımıyla  koyduğu hedefler doğrultusunda öğrencileri için YGS-LYS sınavlarına yönelik eğitimlerin yoğunlaştırarak üniversite sınavlarında başarılı sonuçlar almalarını sağlamaktır.

Anadolu lisesi öğrencilerine;

MEB Müfredat Dersleri+ Üniversite Sınav Müfredatı +Üniversite Deneme Sınavları + Zorunlu Etüt Çalışmaları

bir arada verilir.

Bütün bunların yanında öğrenci kulüp çalışmaları ile de sosyal anlamda daha aktif hale getirilir.

Berk Anadolu Lisesinin Amacı Nedir?

Berk Anadolu Lisesi öğrencisini 4 yıllık lise eğitimi sırasında dershaneye ihtiyaç duymaksızın üniversiteye doğrudan hazırlar ve geleceğini planlamasına yardımcı olur.

Kayıt Şartları Nelerdir ?

Berk Anadolu Lisesi kayıt süreci aşağıdaki belgelerin tamamlanması ve kayıt esnasında gerçekleşecek seviye tespit sınavının uygulanması ile tamamlanır.

Belgelendirilmesi gereken kayıt şartları;

 • Orta öğretim mezunu olmak
 • Sağlık raporu (Aile hekiminden onaylı)
 • 6 adet vesikalık fotoğraf
 • Veli ve öğrenciye ait nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İkametgah Belgesi
 • SBS sonuç belgesi
 • Orta öğretim dönemine ait çıkış belgesi
 • Öğrenci Taahhüt Belgesinin imzalanması
 • Veli Taahhüt Belgesinin imzalanması

Bursluluk sınavınız var mı?

Berk Anadolu Lisesi 24-25 mayıs 2014 tarihinde bursluluk sınavını uygular. Ayrıca kayıt döneminde öğrenci ile gerçekleştirilen birebir bursluluk sınavı da uygulanır.

U Tipi Sınıf Modeli Nedir ?

Berk Anadolu Lisesi’nde sınıf içi yerleşim metodu olarak en çok verim sağlayan U tipi yerleşim metodu benimsenmiştir. Bu metodla öğrenciler hem öğretmenleri hemde arkadaşları ile iletişim kurmada problem yaşamazlar. Ayrıca yazılanları takip etmede yada interaktif çalışmalarda bu oturum planının başarısı bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.

Sınav çeşitleriniz nelerdir ?

Milli Eğitim Bakanlığı’nca belirlenmiş rutin müfredat sınavlarının dışında 2 temel sınav daha uyguluyoruz.

 1. Akademik Süreç İzleme Sınavı (ASİS)
 2.  Üniversite Deneme Sınavı (ÜDS)

Belli bir program çerçevesinde ve aralıklarla düzenlenen, her öğrencinin katılımının gerekli ve zorunlu olduğu bu sınavlarla öğrencinin başarısı, öğrenme düzeyindeki gelişim ve değişimleri sürekli izliyor, kontrol altında tutuyoruz.

ASİS ve ÜDS Nedir?

Berk Anadolu Lisesinde I. aşama öğrencileri olan 9 ve 10. sınıf öğrencileri için  ayda bir kere olmak üzere temel branşlar için Akademik Süreç İzleme Sınavı – ASİS uygulanır. ASİS özellikle branşların üniversite sınavlarında soru çıkan konularında yoğunlaşır. Böylelikle öğrencilerimiz daha ilk seneden itibaren üniversite sınavına yönelik hazırlık sürecine girmiş olurlar.

Üniversite Deneme Sınavları ÜDS ise 10 ve 11. sınıf öğrencileri olan II. Aşama öğrencileri için yine ayda bir kere olmak üzere düzenlenir. Bu sınavlar sonucunda yapılan analizlerle öğrencilerin eksik olduğu konular saptanarak ilgili zümre başkanlarına, öğretmenlere ve rehberlik servisine raporlar sunulur. ÜDS sınavının 9 ve 10.sınıflarda uygulanan ASİS sınavlarından farkı daha kapsamlı olmasıdır. Sınav soruları branşların üniversite sınavlarında soru çıkan konuları üzerinde yoğunlaşır.

Hangi Yabancı Dillerin Eğitimi Mevcut?

Anadolu lisesi statüsünde olan okulumuz da İNGİLİZCE ve ALMANCA olmak üzere iki yabancı dilde eğitimi verilmektedir.

Öğretmen Kadronuz?

Öğretmenlerimiz YGS-LYS sistemine son derece hakim, ANADOLU LİSESİ müfredatını uygulayabilen SONUÇ VE SÜREÇ odaklı uzman kişileridir.

Rehberlik Çalışmalarınız Nelerdir?

Okulumuzda uygulanan rehberlik çalışmaları ana hatları ile aşağıdaki gibidir;

 1. Öğrenci Tanıma ve Değerlendirme Çalışmaları
 2. Akademik Takip ve Destek Programı
 3. ÖSYS ve Meslek Seçimine Yönelik Yapılan Çalışmalar
 4. Kişisel Gelişim & Kariyer Planlama Seminerleri
 5. Kulüp Çalışmaları
 6. Geziler & Outdoor Etkinlikler
 7. Rehberlik Pano Çalışmaları
 8. Velilere Yönelik Rehberlik Çalışmaları

Kulüp Çalışmaları Nelerdir?

Berk Anadolu Lisesi’nde her öğrenci sene başında seçmeli olarak katıldığı kulüp etkinlikleri dahilinde göstermiş olduğu performansa göre ödüllendirilir. Öğrenciler eğitim öğretim yılı başında seçmeli olarak katıldığı kulüp etkinlikleri dâhilinde göstermiş olduğu devamlılık ve performansa göre tüm dersleri için %10 performans puanı ile ödüllendirilir.

Cumartesi günleri gerçekleşecek kulüp çalışmaları gerekli sayı oluşturulduğu takdirde aşağıdaki gibidir;